Анемията е заболяване, което се среща най-вече сред жените. Руският лекар Марат Фаррахов обясни как се проявява това заболяване и какви показатели на хемоглобина се считат за неговото начало.
Експертът пояснява, че заради менструацията жените губят кръв всеки месец и това е една от причините за по-честото диагностициране на заболяването при тях. Диагнозата се поставя при хемоглобинови нива под 120 g/l при жените и под 130 g/l при мъжете.
Какво представлява анемията и как да я лекуваме
Какви симптоми могат да показват развитието на анемия?
Лекарят споделя някои общи признаци:
- слабост, постоянно чувство на умора и намалена работоспособност;
- крампи в краката;
- косопад, чупливи нокти и суха кожа;
- проблеми с обучението и развитието при деца и юноши;
- непоносимост към студ;
- намален имунитет;
- промяна в хранителните предпочитания;
- проблеми с преглъщането на твърди храни;
- влошаване на симптомите на съпътстващо сърдечно или белодробно заболяване.
“Ако са налични някои от тези симптоми, лекарят ще ви насочи за преглед. Обикновено се препоръчва да се започне с двупосочна ендоскопия - фиброгастроскопия и видеоколоноскопия. Освен това, ако пациентът е анемичен без видима причина за загуба на желязо, той може също да бъде изследван за Helicobacter pylori, тест за целиакия , последван от биопсия на тънките черва. И ако има ясна клинична картина на железен дефицит, лекарят може да започне пробно лечение с железни добавки. Ако терапията помогне и нивото на хемоглобина се повиши с 10 g/l за две седмици, тогава човек се диагностицира с абсолютен дефицит на желязо, дори ако резултатите от изследването са съмнителни”, казва д-р Фаррахов.
От колко добавки желязо се нуждае човек?
“Руските клинични насоки гласят: Терапевтичната доза трябва да бъде не повече от 120 mg на ден, превантивната доза трябва да бъде 60 mg.Твърде големите дози просто не се абсорбират и страничните ефекти само се влошават. Като цяло препоръчителното количество варира от 40 до 100 mg на ден.
Препаратите с желязо се предписват да се приемат веднъж дневно. В някои случаи Вашият лекар може да препоръча да ги приемате през ден или три пъти седмично. Не трябва да се комбинират с продукти, които влошават усвояването на желязото - това е напримермляко, чай, алкохол, фибри. Преди и след приема на препарат с желязо и ядене на подобни храни е по-добре да направите двучасова почивка. Някои лекарства също могат да нарушат абсорбцията на минерала: антиациди, калциеви добавки, блокери на хистаминовите рецептори, инхибитори на протонната помпа.Затова е по-добре да се консултирате с лекар. Интравенозното приложение на желязо може да се извършва само под наблюдението на специалист”, уточнява лекарят.
Лекар: Тези 6 храни повишават хемоглобина
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Предоставената в нея информация не замества консултацията с лекар!